PBL HS cross country competes at Uni High Invitational

URBANA -- The Paxton-Buckley-Loda High School boys cross country team finished second with a score of 48 while Uni High placed first wit ha score of 25, followed by Arthur-Lovington-Atwood-Hammond (97), Chrisman (102) and BHRA (114). 
 
Ryder James and Brett Giese individually finishing fourth and sixth, respectively, with times of 17:49 and 18:10. Nik Schnabel placed 10th with a time of 18:32.
 
Erik Reck finished 13th wit ha time of 19:19 while Trevor Morse placed 15th with a time of 19:31 to round up the Panthers' final score. 
 
Jesse Barfield finished 22nd with a time of 19:57, followed by Keagan Busboom (23rd, 19:58), Paul Cleary (26th, 20:17), Daniel Busby (27th, 20:19), Ashton Goss (36th, 20:54), Jarrett Hazelwood (47th, 21:50), Timothy Hewerdine (50th, 22:12), Liam McMullin (53rd, 23:41), Zachary Lundquist (59th, 26:19), Cameron Grohler (61st, 27:14) and Seth Wolken (62nd, 29:29).
 
The PBL girls cross country team finished second out of three teams at the Uni High Invitational held Tuesday at the University of Illinois Arboretum.
 
The Panthers scored a 55 while Urbana University High School finished first with a score of 15 and Bismarck-Henning-Rossville-Alven finished third with a score of 73.
 
Gina Galey finished 13th with a time of 25:32 while Evie Ellis, Gracie Smith, Hope Johnson and Jordan Parrish finished 14th, 17th, 20th, and 24th, respectively, with times of 25:33, 26:36, 27:07 and 28:40.
 
Olivia Wilson finsihed 26th with a time of 28:55 while Reese San Diego placed 31st with a time of 34:40.
 
BOYS
Uni High Invitational
At U of I Arboretum
TEAM SCORES
1. Urbana University High 25; 2. Paxton-Buckley-Loda 48; 3. Arthur-Lovington-Atwood-Hammond 97; 4. Chrisman 102; 5. Bismarck-Henning-Rossville-Alvin 114.
TOP TEN FINISHERS
1. Gabe Martinez (B) 17:06; 2. Henry Kraatz (U) 17:21; 3. Matty Tang (U) 17:42; 4. Ryder James (P) 17:49; 5. Nicolas Ramkumar (U) 18:18; 6. Jordan Giese (P) 18:10; 7. Henry Laufenbert (U) 18:24; 8. Ian Evensen (U) 18:24; 9. Aniket Gargya (U) 18:24; 10. Nik Schnabel (P) 18:32.
PBL results -- 13. Erik Reck, 19:19; 15. Trevor Morse, 19:31; 22. Jesse Barfield, 19:57; 23. Keagan Busboom, 19:58; 26. Paul Cleary, 20:17; 27. Daniel Busby, 20:19; 36. Ashton Goss, 20:54; 47. Jarrett Hazelwood, 21:50; 50. Timothy Hewerdine, 22:12; 53. Liam McMullin, 23:41; 59. Zachary Lundquist, 26:19; 61. Cameron Grohler, 27:14; 62. Seth Wolken, 29:29.
GIRLS
Uni High Invitational
At U of I Arboretum
TEAM SCORES
1. Urbana University High 15; 2. Paxton-Buckley-Loda 55; 3. Bismarck-Henning-Rossville-Alvin 73.
TOP TEN FINISHERS
1. Anika Kimme (U) 19:57; 2. Danbi Choi (U) 21:23; 3. Erin Smith (U) 21:25; 4. Maxine van der Donk (U) 21:31; 5. Anya Kaplan-Hartnett (U) 21:53; 6. Faizah Rauther (U) 21:54; 7. Erin Minor (U) 21:56; 8. Rani Ramrattan (U) 22:49; 9. Madeleine Keenan (U) 23:21; 10. Lexi Darby (B) 23:30.
PBL results -- 13. Gina Galey, 25:32; 14. Evie Ellis, 25:33; 17. Gracie Smith, 26:36; 20. Hope Johnson, 27:07; 24. Jordan Parrish, 28:40; 26. Olivia Wilson, 28:55; 31. Reese San Diego, 34:40. 

Comments

Comments for this post are inactive.