PBL HS boys cross country finishes second at Tuscola Classic

TUSCOLA -- The Paxton-Buckley-Loda High School boys cross country team finished second at Saturday's Tuscola Classic.
 
The Panthers scored a 110 while Urbana University High School won the 19-team meet with a score of 51.
 
"I thought the guys ran aggressive in the first half of the race and battled hard in the second half," PBL head coach Dustin Franckey. "It was a learning race, for sure, with how young our guys are. I’m very encouraged with how our freshmen guys are stepping up."
 
One of PBL's freshmen, Ryder James, led the Panthers with a fourth-place time of 16:38.6 while Nik Schnabel placed 17th with a time of 17:36.5.
 
"Ryder has done a great job adjusting to the increase in mileage," Franckey said. "He’s a student of the sport that embraces the lifestyle of being a distance runner." 
 
Trevor Morse finished 29th with a time of 18:22 while Jesse Barfield placed 30th with a time of 18:26.3 and Erik Reck was PBL's fifth runner for the team score as he finished 33rd with a time of 18:29.4.
 
Keagan Busboom finished 38th with a time of 18:40.5 and Daniel Busby placed 52rd with a time of 19:01.7, followed by Jarrett Hazelwood (125th, 20:54.9), Tim Hewerdine (128th, 20:57.3), Zach Lundquist (183rd, 23:47.1), Cameron Grohler (204th, 26:22.6) and Seth Wolken (208th, 28:07.9).
 
The PBL girls finished ninth out of 15 teams wit ha score of 237. Evie Ellis led the PBL girls with a ninth-place time of 20:32.4.
 
"Evie toed the line -- (she was) not feeling her best," Franckey said. "As she came thru the mile, she started battling and picking girls off. She came on strong in the second half of the race, passing 15 girls in the last 1 1/2 miles. She’s had some amazing training runs this year. She should see the fruits of her labor in the next few weeks." 
 
Gracie Smith finished 57th with a time of 23:35 while Lorena Arnett finished 63rd wit ha time of 23:56.5. Gina Galey finished 103rd with a time of 26:26.7 while Hope Johnson finished 110th with a time of 26:39.5 to round up the Panthers' final score.
 
Olivia Wilson finished 134th with a time of 28:49.2 while Yami Domingo finished 157 with a time of 33:39.7 and Reese San Diego finished 158th with a time of 33:47.2.
 
"Our girls team is young and learning how to race," Franckey said. "We’ve had some younger runners step up and improve over the last few weeks." 
 
TUSCOLA CLASSIC
BOYS
Team scores
1. Urbana University High School, 51; 2. Paxton-Buckley-Loda, 110; 3. Clinton, 134; 4. Effingham St. Anthony, 151; 5. Tri-Valley, 169; 6. Toledo Cumberland, 177; 7. Tuscola, 181; 8. Tolono Unity, 182; 9. Neoga, 264; 10. Arthur-Lovington-Atwood-Hammond, 283; 11. Shelbyville, 304; 12. Maroa-Forsyth, 349; 13. Bement, 350; 14. Cowden-Herrick, 363; 15. Moweaqua Central A&M, 374; 16. Paris, 422; 17. Prairie Central, 426; 18. Sullivan, 469; 19. Argenta-Oreana, 475.
Top Individuals
1. Layton Hall (ALAH) 15:28.9; 2. Cameron Woodard (UNITY) 16:20.2; 3. Aryan Lalwani (UNI) 16:21.7; 4. Ryder James (PBL) 16:38.6; 5. Reece Johnson (NEO) 16:39.1; 6. Nicolas Ramkumar (UNI) 16:47.5; 7. Drew Guimond (TV) 16:52.2; 8. Kort McClellan (CUMB) 16:53.4; 9. Henry Kraatz (UNI) 16:54.6; 10. Ethan Black (CLIN) 16:57.5; 11. Luke Brewer (BEM) 16:59.2; 12. Jarrett Cox (UNITY) 17:01.3; 13. J.D. Barrett (TUS) 17:02.9; 14. Matty Tang (UNI) 17:08; 15. Ian Hale (CLIN) 17:23.4; 16. Ty Brennan (CLIN) 17:30.1; 17. Nik Schnabel (PBL) 17:36.5; 18. Brian Dust (ESA) 17:42; 19. Ethan Ashbrook (UNI) 17:52.4; 20. Henry Laufenberg (UNI) 17:59.3; 21. Aniket Gargya (UNI) 17:59.6; 22. Ian Evensen (UNI) 17:59.9; 23. Harlan Kupferschmid (MF) 18:00.3; 24. Matthew Kovich (TV) 18:04.8; 25. Rayce Zike (CUMB) 18:10.8.
PBL results -- 29. Trevor Morse, 18:22.2; 30. Jesse Barfield, 18:26.3; 33. Erik Reck, 18:29.4; 38. Keagan Busboom, 18:40.5; 52. Daniel Busby, 19:01.7; 125. Jarrett Hazelwood, 20:54.9; 128. Tim Hewerdine, 20:57.3; 183. Zach Lundquist, 23:47.1; 204. Cameron Grohler, 26:22.6; 208. Seth Wolken, 28:07.9.
GIRLS
Team scores
1. Tolono Unity, 27; 2. Urbana University High School, 75; 3. Shelbyville, 137; 4. Maroa-Forsyth, 177; 5. Tri-Valley, 187; 6. Prairie Central, 198; 7. Neoga, 203; 8. Effingham St. Anthony, 205; 9. Paxton-Buckley-Loda, 237; 10. Tuscola, 241; 11. Clinton, 262; 12. Paris, 288; 13. Cowden-Herrick, 302; 14. Argenta-Oreana, 303; 15. Judah Christian, 425.
Top individuals
1. Payne Turney (CLIN) 18:41.7; 2. Caroline Bachert (UNITY) 19:28.9; 3. Gabrielle Spain (SHEL) 20:02; 4. Jordan Harmon (UNITY) 20:07.6; 5. Mitchell Ailey (SHEL) 20:12.2; 6. Audrey Hancock (UNITY) 20:22.7; 7. Kylie Decker (UNITY) 20:23.3; 8. Evelyn Atkins (UNITY) 20:26.2; 9. Evie Ellis (PBL) 20:32.4; 10. Anika Kimme (UNI) 20:44.6; 11. Riley Millsap (UNITY) 20:46.8; 12. Danbi Choi (UNI) 20:55.5; 13. Harper Hancock (UNITY) 20:55.9; 14. Natalie Garneau (TV) 20:57.4; 15. Jasmyn Dittamore (CUMB) 20:59; 16. Sarah Carr (ESA) 21:03.3; 17. Erin Smith (UNI) 21:03.7; 18. Malia Fairbanks (UNITY) 21:08; 19. Taylor Joop (UNITY) 21:15.8; 20. Maxine Van Der Donk (UNI) 21:25.7; 21. Emmalyn Walk (NEO) 21:28.6; 22. Jadyn Stephens (PC) 21:30.9; 23. Anya Kaplan-Hartnett (UNI) 21:38.8; 24. Faizah Rauther (UNI) 21:39.4; 25. Miranda Fairbanks (UNITY) 21:51.1.
PBL results -- 57. Gracie Smith, 23:35; 63. Lorena Arnett, 23:56.5; 103. Gina Galey, 26:26.7; 110. Hope Johnson, 26:39.5; 134. Olivia Wilson, 28:49.2; 157. Yami Domingo, 33:39.7; 158. Reese San Diego, 33:47.2.

Comments

Comments for this post are inactive.