PBL boys track and field finishes tied for 10th place at Charleston Invitational

CHARLESTON -- Jonathan Muller of the Paxton-Buckley-Loda HIgh School finished first in the long jump with a leap of 20-7 on Saturday in the Charleston Invitational.
 
Michael Curry finished fourth in the 60-meter hurdles with a time of 9.11 seconds.
 
The PBL 4x200 relay team finished fifth with a time of 1:39.2.
 
As a team, PBL finished in a three-way tie for 10th place in the 36-team meet with a score of 20 along with Altamont and Urbana University High School. Shelbyville finished first with a score of 76 while Pleasant Plains finished second with a score of 42 and Tuscola finished third with a score of 41.
 
Jakob Miles finished in a four-way tie for ninth place in the pole vault with a leap of 10-0.
 
Tom Henrichs finished in a three-way tie for 13th place in the high jump with a leap of 5-8.
 
Jake Rich finished 15th in the shot put with a throw of 41-11 while Keegan Lantz finished 31st with a throw of 37-5. 
In the triple jump, T.J. Jones finished 15th with a leap of 36-0.
 
The PBL 4x800 relay team finished eighth with a time of 9.07.88 while the 4x400 relay team finished 12th with a time of 3:51.02.
 
Keanan Crabb finished 20th in the 60-meter dash with a time of 7.67 seconds while Ryan Masterson finished 29th with a time of 7.8 seconds.
 
Gunner Belt finished 24th with a time of 1:00.49 in the 400-meter dash while Curtis Phillips finished 30th with a time of 27.76 in the 200-meter dash.
 
Nik Schnabel tied for 30th in the 800-meter run with a time of 2:21.18 while Gavin Ogburn finished 32nd with a time of 2:21.46.
 
Brendan VanAntwerp finished 32nd in the 1,600-meter run with a time of 5:18.44 while Kyle Price finished 35th with a time of 5:20.04. 
 
CHARLESTON BOYS' INVITATIONAL
At Eastern Illinois University
Team results 
1. Shelbyville, 76; 2. Pleasant Plains, 42; 3. Tuscola, 41; 4. Newton, 37; 5. Pana, 30; 5. St. Joseph-Ogden, 30; 7. New Berlin, 23; 8. Arthur-Lovington, 22.5; 9. Carlinville, 21; 10. Altamont 20; 10. Paxton-Buckley-Loda, 20; 10. Urbana University, 20; 13. Nashville, 19; 14. Teutopolis, 18; 15. Toledo Cumberland, 17; 16. Cowden-Herrick, 14; 17. Vandalia, 12; 18. Williamsville, 11; 18. Winnetka North Shore, 11; 20. Hamilton/Warsaw, 10; 20. Salt Fork, 10; 20. Palestine, 10; 23. Effingham St. Anthony, 9; 24. Lowpoint-Washburn, 8; 24. Trenton Wesclin, 8; 26. Tremont, 7; 26. Casey-Westfield, 7; 28. St. Anne, 6; 29. Bloomington Central Catholic, 5; 30. Neoga, 4; 30. Villa Grove, 4; 30. Tri-County, 4; 33. Marshall, 3; 34. Springfield, Lutheran, 2; 34. Pawnee, 2; 36. Arcola, 1.5.
60-meter dash
1. Kahlil Wassell (NB) 7.23; 2. Joe Lopez (TUS) 7.3; 3. Mitch Bierman (NEW) 7.37; 4. Kentrell Beck (SHEL) 7.38; 5. Dylan Lehman (NB) 7.51.
PBL results -- 20. Keanan Crabb, 7.67; 29. Ryan Masterson, 7.8.   
200-meter dash
1. Camden Coleman (UNI) 23.17; 2. Keaton Plummer (SHEL) 24.02; 3. Brody Hinkle (LW) 24.09; 4. Tyler Seip (TUS) 24.1; 5. Jacob Pearson (NB) 24.25.
400-meter dash
1. Camden Coleman (UNI) 53.71; 2. Riley Baker (SJO) 54.52; 3. Blake Barth (VAN) 54.79; 4. Luke Foltz (SHEL) 55.44; 5. Derryn Holmes (NASH) 55.81.
PBL results -- 24. Gunner Belt, 1:00.49.
800-meter run
1. Brandon Schnitker (NASH) 2:02.53; 2. Joseph Stone (NEW) 2:02.73; 3. Tyler Pasley (SHEL) 2:03.25; 4. Brad O'Connor (WNS) 2:03.66; 5. Gage Knoll (VG) 2:05.08.
PBL results -- T30. Nik Schnabel, 2:21.18; 32. Gavin Ogburn, 2:21.46.
1,600-meter run
1. Logan Hall (AL) 4:23.56; 2. Justin Phillips (SJO) 4:27.82; 3. Tommy McHugh (WNS) 4:39.64; 4. Jason Landon (CAR) 4:41.52; 5. Jordan Sieger (SHEL) 4:46.96.
PBL results -- 32. Brendan VanAntwerp, 5:18.44; 35. Kyle Price, 5:20.04.
3,200-meter run
1. Kort McClellan (CUMB) 10:09.66; 2. Jacob Latonis (PANA) 10:12.73; 3. Wyatt Wolfersberger (SJO) 10:15.98; 4. Adam Schlenker (BCC) 10:16.04; 5. Jesus Flores (ALT) 10:35.31.
60-meter hurdles
1. Mitchell Stevenson (ALT) 8.77; 2. Turner Pullen (SHEL) 8.96; 4. Michael Curry (PBL) 9.11; 5. Evan Gustafson (NB) 9.15.
4x200 relay
1. Shelbyville, 1:37.25; 2. Newton, 1:37.7; 3. Tuscola, 1:37.7; 4. Cumberland, 1:39.09; 5. PBL, 1:39.2.
4x400 relay
1. Pleasant Plains, 3:38.01; 2. Shelbyville, 3:39.6; 3. Newton, 3:40.93; 4. St. Joseph-Ogden, 3:42.08; 5. Arthur-Lovington, 3:42.17.
PBL results -- 12. 3:51.02.
4x800 relay
1. Shelbyville, 8:27.37; 2. Pleasant Plains, 8:43.69; 3. Arthur-Lovington, 8:43.72; 4. Tremont, 8:46.04; 5. Carlinville, 8:53.13.
PBL results -- 8. 9:07.88.
High jump 
1. Nathan Kiger (PAL) 6-7; 2. Tristen Tewes (PLPL) 6-2; 3. Adam Miller (PANA) 6-2; 4. Mason Stewart (CH) 6-0; 5. Christian Cochonour (CW) 6-0.
PBL results -- T13. Tom Henrichs, 5-8.
Long jump
1. Jonathan Muller (PBL) 20-7; 2. Sam McAfee (PLPL) 19-7; 3. Jalmen Sullivan (STA) 19-5 1/2; 4. Tyler Seip (TUS) 19-2 1/4; 5. Ramsey Hunt (TC) 19-0 1/4.
Triple jump
1. Mitch Hardiek (TEUT) 39-10 1/4; 2. Jack Epley (PANA) 39-8 3/4; 3. Dylan Webster (CH) 39-5 1/4; 4. Brady McMasters (SF) 38-10 1/4; 5. Zack Gresens (NEOGA) 38-6 1/2.
PBL results -- 15. T.J. Jones, 36-0.
Shot put
1. Andy Bird (HW) 53-0; 2. Dillon Birch (SHEL) 52-8; 3. Hunter Woodard (TUS) 48-6 1/4; 4. Ty Kinkelaar (ESA) 48-0; 5. Anthony Guo (TUS) 46-5 1/4.
PBL results -- 15. Jake Rich, 41-11; 31. Keegan Lantz, 37-5.
Pole vault 
1. Cameron Witts (WIL) 14-3; 2. Andrew McWhorter (TEUT) 13-6; 3. Blake Hubbard (CAR) 13-0; 4. Bryson Thompson (PANA) 12-0; 5. Will Fonner (ESA) 11-0.
PBL results -- T9. Jakob Miles, 10-0.

Comments

The Paxton Record embraces discussion of both community and world issues. We welcome you to contribute your ideas, opinions and comments, but we ask that you avoid personal attacks, vulgarity and hate speech. we reserve the right to remove any comment at its discretion, and we will block repeat offenders' accounts. To post comments, you must first be a registered user, and your username will appear with any comment you post. Happy posting.

Login or register to post comments