News-Gazette Honor Roll Meet results (May 15, 2017)

TRACK & FIELD
PREP SUMMARY
News-Gazette Honor Roll Meet
At Urbana High School
Boys
100-meter dash 
1. Kaiser (Unity) 11.19; 2. Walcott (Ridgeview) 11.30; 3. Phillips (Urbana) 11.35; 4. Lieb (Monticello) 11.40; 5. Connor (Iroquois West) 11.41; 6. Zimmerman (Prairie Central) 11.66; 7. Benton (Ridgeview) 11.83; 8. Bowman (Sullivan) 11.84
200-meter dash 
1. Walcott (Ridgeview) 22.61; 2. Glass (Urbana) 22.85; 3. Coleman (Urbana University High) 22.93; 4. Earvin (Urbana) 23.39; 5. Lieb (Monticello) 23.59; 6. Wells (ALAH) 23.95; 7. Jones (Urbana) 24.24; 8. Barr (Ridgeview) 25.36
400-meter dash  
1. Mondika (Centennial) 49.45; 2. Hall (Danville0 51.12; 3. Kapolnek (St. Thomas More) 51.31; 4. Coleman (Urbana University High) 51.89; 5. Jimenez (Iroquois West) 53.30; 6. Boss (Monticello) 53.91; 7. Day (ALAH) 55.57; 8. Griffin (Clinton) 55.95
800-meter run
1. Williams-Davis (Danville) 1:57.39; 2. Williams (Danville) 1:57.96; 3. Borich (Urbana) 2:00.60; 4. Knoll (Villa Grove/Heritage) 2:01.52; 5. Malik (Urbana University High) 2:01.90; 6. Ponder (Tuscola) 2:02.05; 7. Ratts (Monticello) 2:03.59; 8. Miller (Champaign Central) 2:04.82
1,600-meter run 
1. Barfell (Danville) 4:35.83; 2. Crowder (Danville) 4:38.91; 3. Carter (Urbana) 4:42.14; 4. Magrini (St. Thomas More) 4:45.74; 5. Ricks (Gibson City-Melvin-Sibley) 4:47.91; 6. Li (Danville) 4:47.98; 7. Wrobel (St. Thomas More) 4:51.53; 8. Maquet (Prairie Central) 4:57.30
3,200-meter run
1. Hile (Danville) 11:01.92; 2. Thomas (Clinton) 11:15.34; 3. Brennan (Clinton) 11:15.97; 4. Harrold (Clinton) 11:36.12; 5. Stauffer (Clinton) 11:53.62; 6. Price (Villa Grove/Heritage) 12:14.03
110-meter hurdles 
1. Migut (Unity) 14.92; 2. Barr (Ridgeview) 15.32; 3. Winemiller (Blue Ridge) 16.09; 4. Kreiger (Prairie Central) 16.12; 5. Kerkhoff (Tuscola) 16.61; 6. Burgard (Monticello) 16.78; 7. Surheyao (Centennial) 17.11; 8. Bratten (Tuscola) 17.86
300-meter hurdles
1. Barr (Ridgeview) 40-06; 2. Wilson (Danville) 40.69; 3. Mayfield (Danville) 42.58; 4. Kerkhoff (Tuscola) 43.36; 5. Bratten (Tuscola) 44.19
400 relay 
1. Urbana (Phillips, Mboyo, Marshall, Glass) 43.21; 2. Centennial 44.05; 3. Monticello 44.83; 4. Watseka 45.22; 5. Iroquois West 45.52; 6. Ridgeview 46.01; 7. Fisher 46.19; - Unity DNF
800 relay 
1. Urbana (Glass, Mboyo, Marshall, Phillips) 1:30.50; 2. Centannial 1:32.15; 3. Ridgeview 1:32.16; 4. Gibson City-Melvin-Sibley 1:32.93; 5. Tuscola 1:33.81; 6. Watseka 1:34.76; 7. Monticello 1:35.50; 8. Prairie Central 1:35.86
3,200 relay — 1. Danville (Burleson, Crowder, Moreman, Watson) 8:38,.58; 2. Urbana University High 8:41.14; 3. Arthur-Lovington-Atwood-Hammond 8:45.40; 4. Watseka 8:55.25; 5. Arcola 8:55.60; 6. Sullivan 9:01.37; 7. Monticelo 9:03.04; 8. Iroquois West 9:28.99
High jump 
1. Jackson (Champaign Central) 6-4; 2. Wells (ALAH) 6-2; 3. Decker (Unity) 6-2; 4. Lee (Watseka) 6-0; 5. Raines (Blue Ridge) 6-0; 6. Bleich (GCMS) 6-0; 7. Rauch (Clinton) 5-10; 8. Bachtold (Prairie Central) 5-10
Pole vault 
1. Carrel (Urbana) 14-4; 2. Nuzzo (Sullivan) 13-11; 3. Lemay (Tuscola) 13-11; 4. Whitehouse 13-11; 5. Brucker (Gibson City-Melvin-Sibley) 13-6; 6. Ifft (Prairie Central) 13-6; 7. Kauffman (Tuscola) 13-6; 8. Shannon (Unity) 12-7; 9. Cebulski (Mahomet-Seymour) 12-1
Long jump 
1. Walcott (Ridgeview) 22-11/2; 2. Morrow (Blue Ridge) 21-101/2; 3. Cortez (Arcola) 20-51/2; 4. Friend (Centennial) 20-43/4; 5. Dittrich (Watseka) 20-2; 6. Westray (Centennial) 19-113/4; 7. Burcham (Sullivan) 19-91/2; 8. Griffin (Clinton) 19-61/2
Triple jump 
1. Williams (Unity) 43-8; 2. Zack (Watseka) 42-71/2; 3 Hunt (Tri-County) 42-01/2; 4. Cortez (Arcola) 41-83/4; 5. Schultz (Champaign Central) 41-33/4; 6. Hagen (Watseka) 39-71/4; 7. Burcham (Sullivan) 38-01/4
Shot put 
1. Mayfield (Danville) 52-061/2; 2. Woodard (Tuscola) 52-41/2; 3 Hendershoot (Mahomet-Seymour) 50-111/4; 4. Nelson (Danville) 50-21/4; 5. Heidle (Danville) 49-33/4; 6. Cox (Tri-County) 48-43/4; 7. Matson (Prairie Central) 47-71/4; 8. Kuhlmann (Watseka) 47-61/2
Girls
100-meter dash 
1. Wilson (Danville) 12.03; 2. Tinsley (Ridgeview) 12.70; 3. Lieb (Monticello) 12.84; 4. Wessels (Milford) 12.96; 5. Cooper (Monticello) 13.24; 6. Meyer (Argenta-Oreana) 13.48
200-meter dash 
1. Anderson (Urbana) 25.14; 2. Lieb (Monticello) 26.52; 3. Wessels (Milford) 26.67; 4. Brown (Schlarman) 26.73; 5. Filkin (Clinton) 27.50; 6. Sandage (LeRoy) 27.70; 7. Brown (Champaign Central) 27.98; 8. Greene (Centennial) 28.59
400-meter dash 
1. Williams (Danville) 59.44; 2. Dykes (Gibson City-Melvin-Sibley) 59.48; 3. Wallen (ALAH) 1:00.69; 4. Turney (Clinton) 1:01.67; 5. Holmes (Danville) 1:02.58; 6. Grunloh (Ridgeview) 1:02.96; 7. Potter (Centennial) 1:04.18
800-meter run
1. Garbutt (Danville) 2:16.84; 2. Murphy (Monticello) 2:31.09; 3. Llewellyn (Champaign Central) 2:34.20; 4. Squier (Champaign Central) 2:36.53; 5. Fishel (Arcola) 2:38.13; 6. Jennings (Milford) 2:41.38
1,600-meter run 
1. McPike (Monticello) 5:23.43; 2. McGrath (Mahomet-Seymour) 5:27.85; 3. McGuire (Ridgeview) 5:53.71; 4. Darby (Bismarck-Henning) 5:56.71; 5. Sterr (Clinton) 6:03.90; 6. Carlson (Paxton-Buckley-Loda) 6:18.31
3,200-meter run 
1. Cultra (Urbana) 12:24.65; 2. Sterr (Clinton) 12:58.76; 3. Green (ALAH) 13:20.72; 4. Ellis (Paxton-Buckley-Loda) 13:28.87; 5. Millsap (Unity) 13:42.15; 6. Martin (Gibson City-Melvin-Sibley) 14:04.29; 7. Gantz (Argenta-Oreana) 14:56.33; 8. Harms (Paxton-Buckley-Loda) 16:09.50
100-meter hurdles 
1. Stalter (Fisher) 15.50; 2. Welter (Monticello) 15.74; 3. Ness (Monticello) 15.88; 4. Brown (Schlarman) 16.12; 5. King (Schlarman) 16.38; 6. Meyer (Argenta-Oreana) 16.98; 7. Filkin (Clinton) 17.05; 8. Greene (Centennial) 17.13
300-meter hurdles 
1. Ness (Monticello) 46.52; 2. Welter (Monticello) 47.04; 3. Byron (Mahomet-Seymour) 48.58; 4. Meidel (BH) 49.17; 5. Thull (Tuscola) 49.64; 6. Rose (Sullivan) 52.03
400 relay 
1. Urbana (Anderson, Kelly-Weatherspoon, Taylor, Turner) 48.92; 2. Monticello 50.18; 3. Centennial 51.91; 4. Milford 51.91; 5. Prairie Centrl 52.20; 6. Bismarck-Henning 52.26; 7. Mahomet-Seymour 52.27; 8. Argenta-Oreana 53.03
800 relay 
1. Urbana (Anderson, Kelley-Weatherspoon, Dought-Burton, Taylor) 1:43.59; 2. Ridgeview 1:48.92; 3. Danville 1:49.83; 4. Monticello 1:50.11; 5. Bismarck-Henning 1:51.37; 6. Clinton 1:52.82; 7. Unity 1:53.96; 8. Tuscola 1:54.36
3,200 relay 
1. Urbana (Boastick, Cultra, Scott, Rosenstein) 10:01.09; 2. Mahomet-Seymour 10:23.31; 3. Ridgeview 10:24.88; 4. Tuscola 10:41.91; 5. Bismarck-Henning 10:47.13; 6. Centennial 11:02.21; 7. Monticello 11:46.17; 8. Unity 11:48.78
Pole vault 
1. Welter (Monticello) 13-1; 2. Millsap (Unity) 11-7; 3. Brandon (Monticello) 10-7; 4. Westjohn (Tuscola) 10-1; 5. McFarland (Monticello) 10-1; 6. Springer (Danville) 10-1; 6. Craig (Schlarman) 10-1; 8. Pletcher (Mahomet-Seymour) 10-1
Triple jump
1. Clodfelder (Tuscola) 35-0; 2. Meyer (Argenta-Oreana) 34-33/4; 3. Helferich (Monticello) 34-31/2; 4. Ifft (Prairie Central) 34-31/4; 5. Weber (Prairie Central) 33-8; 6. Miller (Tuscola) 33-3; 7. Buhr (Unity) 33-1; 8. Thomas (Clinton) 31-23/4
Shot put
1. Anderson (Salt Fork) 39-23/4; 2. Ayodele (Centennial) 38-71/2; 3. Workman (Clinton) 37-2; 4. Benson (Watseka) 35-11/14; 5. Bowns (Blue Ridge) 35-9; 6. Russo (Tuscola) 34-11/2; 7. McDaniel (Urbana) 32-101/2; 8. Witte (Salt Fork) 32-7

Comments

The Paxton Record embraces discussion of both community and world issues. We welcome you to contribute your ideas, opinions and comments, but we ask that you avoid personal attacks, vulgarity and hate speech. we reserve the right to remove any comment at its discretion, and we will block repeat offenders' accounts. To post comments, you must first be a registered user, and your username will appear with any comment you post. Happy posting.

Login or register to post comments